a

Vysvetlivky

Enuréza

znamená pomočovanie, ktoré sa môže “prihodiť” cez deň, alebo v noci. Treba rozlíšiť, či ide o primárnu enurézu = vtedy dieťa ešte nezvládlo nácvik toalety, aj keď vek už na to má.  Druhým prípadom je tzv. sekundárna enuréza. To je prípad, kedy k “nehodám” dochádza po  období, kedy už dieťa malo nácvik čistoty zvládnutý a vracia sa akoby vývojovo o krok späť.

 

Enkopréza

znamená pokakávanie. Takisto sa delí na tzv. primárnu, to je od narodenia a sekundárnu, ktorá nastáva po období, kedy už dieťa chodilo na nočník.

 

Obstipácia

znamená, že vaše dieťa zadržiava stolicu. Odmieta sa vykakať, napriek bolestiam bruška a evidentnému tlaku. Má tendenciu potláčať vyprázdňovanie aj za cenu bolesti a plaču. Môžete si všímať rôzne retenčné ( zadržiavacie) pohyby, prípadne sa dieťa skrýva do rohu, za záves, vykaká sa iba do plienky, do vane…

 

Čo spôsobuje tieto ťažkosti: častý súvis nachádzame v správaní rodičov k dieťaťu. Rodičia po spočiatku trpezlivom nácviku začnú mať pocit, že dieťa to možno robí aj naschvál. Stúpa ich nervozita a napätie. Podvedomo môžu dieťa začať viniť a striehnu na proces vyprádzňovania, zdanlivo pokojne ale predsa len vo vnútornom napätí. Snažia sa dieťa motivovať odmenami, ktoré striedajú návaly zlosti. Vyprázdňovanie sa stáva téma celej rodiny. To všetko len upevňuje problém. 

 

      

Ak pediater vylúči organickú príčinu, odporučí psychológa.   

Máte otázku? Napíšte mi.


    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    * Odoslaním tohto formulára súhlasíte so spracovaním Vašich osobných údajov.